Almanya’da üç doğu eyaletinde seçimlere doğru: AfD birinci, BSW yükselişte

ALMANYA Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde gözler önüne serilen uç partilerin güçlenmesi olgusu, son anketlere göre, Almanya’nın doğu eyaletlerinde devam ediyor. Bu yılın başına göre kamuoyu yoklamalarında oyu azalmış görünse de faşist parti Almanya için Alternatif (AfD), Thüringen, Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinde birinci parti olarak görünüyor. Bu yılın başında kurulan ve ‘sol muhafazakar’ olarak tanımlanan Sahra Wagenknecht Birliği’nin (BSW) yükselişi de devam ediyor.

Thüringen eyaletinde AfD ile BSW’nin oylarının toplamı yüzde 50’ye ulaşıyor. Federal Hükümet partileri, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’de (FDP) ise oy kaybı sürüyor. Thüringen ve Saksonya’da yüzde 5 sınırını aşamayıp eyalet meclisleri dışında kalma riskleri var. Bu üç eyalette eylül ayında eyalet meclisi seçimleri yapılacak.

HÜKÜMET KURMA SEÇENEKLERİ AZALIYOR

Thüringen eyaleti için İnfratest Dimap kamuoyu kuruluşunun 13-16 Haziran arasında yaptığı anketin bulgularına göre, AfD’nin oyu yüzde 28 olarak görünüyor. Onu yüzde 23 ile Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi (CDU) izliyor, yüzde 21 ile BSW üçüncü parti konumunda bulunuyor. Eyalet Başbakanı Bodo Ramelow’un partisi Sol Parti’nin oyu ise yüzde 11 düzeyinde görünüyor. SPD de yüzde 7’de görünürken, Yeşiller ve FDP’nin yüzde 5 barajına takılarak eyalet meclisi dışında kalma riskleri bulunuyor. AfD ile BSW’nin yükselişi, hükümet partilerinin büyük oy kaybı, bu eyalette hükümet kurma seçeneklerini de epeyce azaltmış durumda. AfD’nin ardından ikinci parti konumunda bulunan CDU ile diğer tüm partiler, AfD ile kesinlikle koalisyon kurmayacaklarını açıklamışlardı.

Federal düzeyde BSW ile koalisyona kesin olarak karşı olan CDU, son günlerde eyalet düzeyinde Sahra Wagenknecht’in partisi ile koalisyon yapabileceğinin sinyallerini vermeye başladı. Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinin CDU’lu Başbakanı Hendrik Wüst, “BSW’nin adayları kimler olacak, ona iyi bakmak gerek” diyerek, koalisyona soğuk bakmadığı ifade etti. Yine CDU’lu NRW eski başbakanı Armin Laschet de partisinin BSW’yi koalisyon için dışlamadığını söyledi.

VOİGT: BSW İLE KESİŞME NOKTALARIMIZ SPD VE YEŞİLLER’DEN DAHA ÇOK

CDU’nun Thüringen başbakan adayı Mario Voigt de BSW ile olası koalisyona pek soğuk bakmadığını söyledi. Tagesspiegel gazetesine konuşan Voigt, “BSW ile kesişme noktalarımız, SPD ve Yeşiller’den daha çok” dedi, BSW’nin eğitim ve göç politikalarını gerçekçi bulduğunu söyledi. Voigt, bununla birlikte, BSW’nin adaylarının hâlâ belli olmamasını kastederek, partinin bir ‘kara kutu’ olduğunu ileri sürdü.

SPD, Sol Parti ve Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümetinin Sol Partili Eyalet Başbakanı Bodo Ramelow ise Sol Parti, CDU ve BSW’den oluşan üçlü bir koalisyon hükümeti kurulabileceğini söyledi. Rheinische Post gazetesine konuşan Ramelow, “CDU’nun BSW ile koalisyona sıcak bakıp, Sol Parti’yi lanetlemesi, çok abes bir durum” görüşünü savundu. Anketlerin güvenilir bir koalisyon seçeneği göstermediğini belirten Ramelow, AfD dışında tüm partilerle koalisyona hazır olduklarını ifade etti.

WAGENKNECHT: PARTİMİZ HÜKÜMET ETMEYE HAZIR

Koalisyon için anahtar parti konumunda olduğu görülen BSW’nin Genel Başkanı Sahra Wagenknecht, doğu eyaletlerinde hükümet etmeye hazır olduklarını söyledi. Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) haber sitesine konuşan Wagenknecht, Thüringen’de eyalet başbakanlığı yapacak adayının bulunduğunu söyledi. Örnek olarak Eisenach kentinin eski Sol Partili Belediye Başkanı Katja Wolf’u gösterdi. Daha önceki açıklamalarında AfD dışındaki partilerle koalisyona sıcak baktığını belirten açıklamalar yapan Wagenknecht, doğu eyaletlerinde koalisyon sözü vermeden seçimlere katılacaklarını söyledi, “Ne pahasına olursa olsun hükümete girmek istemiyoruz” diye konuştu.

AFD, SAKSONYA VE BRANDENBURG EYALETLERİNDE DE BİRİNCİ PARTİ

İnsa kamuoyu kuruluşunun son anketine göre, AfD yüzde 32 ile Saksonya eyaletinde de birinci parti konumunda bulunuyor. Onu yüzde 30 ile CDU izliyor, ardından yüzde 15 ile BSW geliyor. Oyları yüzde 5 dolayında görünen SPD ve Yeşiller’in eyalet meclisi dışında kalma riski var. Oyları yüzde 5’in altında görünen Sol Parti ile FPD büyük bir olasılıkla eyalet meclisi dışında kalacak. Bu eyalette CDU’lu Michael Kretschmer başbakanlığında CDU, SPD ve Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümeti var.

Brandenburg’da ise AfD yüzde 25 oyla ilk sırada görünen parti, ardından yüzde 19’ar oyla SPD ve CDU geliyor, BSW’nin oyu burada yüzde 13 görünüyor. Yeşiller yüzde 7, Sol Parti yüzde 6 düzeyinde görünürken, FPD yüzde 3 ile eyalet meclisi dışında kalıyor. Bu eyalette SPD’li Dietmar Woidke başbakanlığında SPD, CDU ve Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümeti var.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x